Yat turizminin vazgeçilmez mabedi…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/yat-turizminin-vazgecilmez-mabedi-6663780

(19.12.2021)

Hakan Atis

Göcek, Adalar Denizi ile Akdeniz’in buluşma noktası gibidir. Orada hayatın tüm yorgunluğu mavi bir şal gibi uçup gider üstünüzden. Kendinizi daha mutlu ve dinç hissedersiniz. Bu nedenle yerli ve yabancı yatçıların vazgeçilmez mabedidir.

İki denizin güneş gözlü sultanına ne zaman yolum düşse onu ilk gördüğüm günkü gibi coşkuyla selamlarım. Çünkü sahip olduğu doğal güzellikleriyle misafirlerini daima sıcacık karşılar. Yeşil mavi cennette zaman durur, yaşamın getirdiği yorgunluklar unutulur, ruh ve beden zenginliğiyle yeniden doğulur.

Bu nedenle Göcek, yerli ve yabancı denizcilerin doğal terapi merkezidir. Türkiye’nin bu güzel köşesini fırsat buldukça mutlaka ziyaret ederim. Amatör denizciliğimizin sembolü Sadun Boro ile değerli eşi Oda Boro’yu da her seferinde saygı ve rahmetle anarım. Sözün özü Göcek, anlam yüklü muhteşem bir coğrafyadır. Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin sadece mega yatları kabul eden, onlara hizmet sunan yeni marinası Port Azure’da mavi yürekli dostlarım Nur Taşkent ve Özgür Özgen’le uzun bir sohbet gerçekleştirdim. Sektöre yönelik gelişmeleri gelecek haftalarda yazmaya devam edeceğim için bugün ana başlıkları paylaşacağım.

Cazip merkez…

‘‘Dünya genelinde 5.200’ün üzerinde mega yat bulunuyor. Bu sayıya 4-5 yılda bir bu ölçeklerde ve konforda inşa edilen 1.000 yeni yat daha ekleniyor. İçinde bulunduğumuz yıl itibarıyla küresel ölçekte yapımı devam eden mega yat sayısı 502 olup bunlar iki seneye kadar denize indirilecek.

Öte yandan Akdeniz çanağı dünyadaki marinaların yüzde 39’una ve mega yat bağlama kapasitesinin yüzde 46’sına sahip. Ancak bu özellikteki yatların inşası dünya genelinde süratle devam ederken aynı hızla yeni bağlama kapasitesi yaratılamamakta. Ülkemizin içinde bulunduğu Akdeniz çanağında da ciddi oranda bağlama yeri sorunu yaşanmaktadır.’’ Bu sözler Türkiye’nin sadece mega yatları kabul eden ilk marinası Port Azure’nin kurucuları Nur Taşkent ve Özgür Özgen’e ait. Sektörün vizyoner kanaat önderleri Türkiye’nin bu alanda önemli fırsatlarla karşı karşıya olduğunu vurgulayıp ülke ekonomisi için yaratılabilecek müthiş gelire dikkat çekiyor.

Marinaların önemi…

Hakan Atis – Nur Taşkent – Özgür Özgen

Kıyılarımızın uygun noktalarında mega ve süper yatların bağlanabileceği modern marinaların çevreye saygılı teknolojilerle donatılmış olarak kamu ve özel sektör işbirliğiyle inşa edilmesi ülkemiz için de vazgeçilmez bir gerekliliktir. Bir başka deyişle bunun devlet politikası haline getirilmesi ve süratle düğmeye basılması halinde sektörün istihdama yönelik katkısı da pozitif olacaktır. Bu gerçeği yetkililerin dikkatine sunuyorum. Çünkü yerli veya yabancı fark etmez, mega yat sahipleri tersanelere sipariş vermeden önce maliyet kadar bağlama yeri konusunu da dikkate alıyor. Bu da son derece doğal. Günümüzde İtalya, İspanya ve Fransa, sektörün bu kategorideki payını bölüşüyor.

Oysa doğal ve tarihi zenginliklerimiz, insanlarımızın cana yakınlığı, yat inşa ve marina sektörümüzün uluslararası kalitesi ve sayıları yıldan yıla artan deneyimli çalışanlarımızla en fazla yirmi yıl içinde bu ligin favori oyuncularından biri olabiliriz. Yeter ki oluşan fırsatlara doğayı, insanlarımızı ve ekonomik gerçeklerimizi dikkate alarak yaklaşalım. Nur Taşkent ve Özgür Özgen’den aldığım bilgiye göre bir yıl içinde Göcek’i ziyaret eden yat sayısı 10 binden fazla. Bodrum, Marmaris, Ören, Didim. Kuşadası, Çeşme, Kaş ve diğer merkezlerde bulunan marinalar ve barınaklar eklendiği zaman bu sayı elbette çok daha yüksek. Bu da ülkemizin potansiyelini gösteriyor. Ancak, mega ve süper yat ölçeğinde sayımız diğer ülkelere göre oldukça az. Çünkü bağlama ve kışlama alanı sorunumuz var. Port Azure, oldukça başarılı bir örnek. Nur Taşkent ve Özgür Özgen’i kutluyorum. Gelecek pazar yeniden buluşuncaya kadar pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun.

Güncel…

Römorkörlerini dünyanın birçok ülkesine ihraç eden Sanmar Denizcilik, tersane sayısını üçe çıkardı. Satın aldıkları yeni tesis İstanbul Tuzla’da bulunuyor. Hazırlanan plana göre orada ofisler, atölyeler, depolar ve ön imalat holleri yer alacak. Bunun yanı sıra dünyaca ünlü römorkör işletmecisi Svitzer ve denizcilik alanında ekol sayılan Robert Allan Ltd, yeni nesil çok amaçlı TRAnsverse serisi römorkör için Sanmar’la anlaşma imzaladı. Tebrik ederim. Uğurlu olsun.

Kitap…

Akdeniz’de Osmanlı İmparatorluğu ile İspanya Krallığı arasında yaşanan güç mücadelesi Hüseyin Serdar Tabakoğlu tarafından kitaplaştırıldı. Akdeniz’de Savaş başlıklı eseri tarihe meraklı okurlarımıza tavsiye ediyorum. Kronik Kitap ve internet üzerinden bulabilirsiniz.

Tiyatro…

İzmir’in sakin ve denizle iç içe olan güzel beldesi Balıklıova, 2011 yılından bu yana kendisini her platformda alkışlatan başarılı bir köy tiyatrosuna sahip. Yöre sakinlerinin hayat verdiği tiyatro Ocak ayında perdesini Haldun Taner’in ‘Vatan Kurtaran Şaban’ adlı eseriyle açacak. Kutluyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: