Bilim dünyasından denizlere…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/bilim-dunyasindan-denizlere-6672302

(02.01.2022)

Hakan Atis

Ankara’da sadece siyaset konuşulmaz, orada hayatın tüm renkleri canlıdır. Kültür ve sanatın yanı sıra spor alanında da güzel işlere imza atılır. Bu hafta sizlere bozkırın can çiçeği dediğim güzel kentimizin üniversiteli yelkencilerinden söz edeceğim.

Meslek hayatımın bir döneminde SHOW TV’nin Ankara Temsilcisi olarak başkentte yaşadığım için kentin dinamikleri arasında sporun üst sıralarda yer aldığını rahatlıkla söyleyebilirim. ODTÜ’de bu alanda özel bir yere sahiptir.

 ‘’Denizciliğe ve yelkene olan sevgimiz öylesine büyük ki, Ankara’da okuyor olmamız bizi durdurmuyor. Her sene yelkenci ailemizi genişletiyor, daha fazla sayıda kişiye ulaşıp denizciliği sevdiriyoruz.’’ Bu sözler ODTÜ Denizcilik ve Yelken Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Tan Uçar, Yarış Komisyonu Başkanı Mert Yiğit Özkan, Tanıtım Komisyonu Başkanı Ahmet Alkan Kaşaltı, İdari ve Mali İşler Başkanı Elif Öner ve Eğitim Komisyonu Başkanı Utku Fedakar’a ait. Üniversitelerimizde gençlerimizin yelkenciliğe yönelik ilgisi beni fevkalade mutlu ettiği için yeni yılın ilk yazısında köşemi onlara ayırdım.

Salgına rağmen…

Bu yıl onuncu yaşını kutlayacak olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Denizcilik ve Yelken Topluluğu, geçtiğimiz sene salgına rağmen yarışlarda iyi bir performans sergiledi.  Örneğin, Ege Açık Deniz Yat Kulübü tarafından Çeşme’de düzenlenen Arkas Aegean Link Regatta Destek 2 Sınıfı’nda birincilik kupasını Ankara’ya götürdüler. Aruna-ODTÜ ekibi Bodrum Açık Deniz Yat Kulübü Güz Trofesi, Marmaris Nurolbank Campus Cup Yarışları’nda da boy gösterdi. Kendilerini destekleyen Onur Üyeleri Yalım İşleyici ve Mehmet Nazmi Nurel’e özel teşekkürleri var. Mavi yürekli gençlerimizin nazik yaklaşımını toplumumuza örnek olması için özellikle belirtiyorum.   

Yeni hedef…

Bu yıl takım olarak dünyanın en ünlü üniversitelerinin yarıştığı EDHEC Sailing Cup’ta boy göstermeyi hedefliyorlar. Bunu başarabilmek için sponsora ihtiyaçları var. İş dünyasının içinde bulunduğu koşulları iyi biliyorum. Ancak ODTÜ’lü yelkencilere destek olacak kişi veya kurum çıkacağına yürekten inanıyorum. Yolunuz düştüğünde onları Eymir Gölü’nde antrenman yaparken görürseniz alkışlarınızla destekleyin. Ankara’nın maviliklerde rüzgar gibi esen gençlerinin kamuoyuna vermek istediği açık bir mesaj var. Seslerinin duyulmasını umut ederek şunları söylüyorlar:

‘’Biz, sadece yarışlara katılan ve eğitim veren bir yelken takımı değiliz. Bunları üç tarafı denizlerle çevrili güzel ülkemizin kalbinde bulunan Ankara’da yapmayı başaran, ODTÜ’nün ‘bizler dünyayı değiştirebiliriz’ felsefesine inanan, bunun denizcilik alanına da taşınması için özveri ile çalışan büyük bir aileyiz. Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Denizciliği Türk’ün büyük ulusal ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız’ sözünden aldığımız ilhamla engelleri aşıyor, herkesi eşit şekilde denizlerimizle buluşturmayı gayemiz olarak görüyoruz. ’’ Önceki hafta ODTÜ’lü yelkencilerin BAYK Güz Trofesi 4. Ayak Yarışı sırasında ‘Karaada açıklarında’ ne yazık ki direkleri kırıldı. Sahil Güvenlik tarafından sağlanan destekle Bodrum’a ulaştılar. Bu kazayı ciddi yaralanmalar olmadan atlatmaları hepimize derin nefes aldırdı. Azimli gençlerimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Haftaya pazar yeniden buluşmak dileğiyle esen kalın.

Başarı…

Yiğit Yalçın Çıtak

Milli yelkencilerimizden güzel haberler geliyor. Geçtiğimiz ay Portekiz’de düzenlenen 4th Portugal Grand Prix Round 1’de Fenerbahçe Doğuş Yelken’den Yiğit Yalçın Çıtak, ILCA 7 U 21 kategorisinde altın madalya kazandı. Bir başka gurur verici haber ise Umman’dan.

Ozan Türker

World Sailing Dünya Gençler Şampiyonası Techno 293 Plus Erkekler kategorisinde FB Doğuş Yelken’den Ozan Türker, dünya üçüncüsü oldu. Milli sporcularımızı, Türkiye Yelken Federasyonu’nu, ailelerini, kulüplerini ve antrenörlerini kutluyorum.

Kitap…

Amatör denizcilerimiz için sezon yaklaşıyor. Hayatın ve ekonominin getirdiği tüm zorluklara rağmen keyifli bir gezi planı yapmak isterseniz Çetin Kent’in ‘Samos Günlükleri’ adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim. Turgay Noyan, Meriç Köyatası, Ekrem İnözü, Alim Sür, Gani Müjde gibi usta denizcilerimizin önsözüyle çıkan eseri Naviga Yayınları’nda bulabilirsiniz. Telefon: 216. 418 51 91

Yeni yıl…

2021 hepimizi gerdi, üzdü ve sıktı. Bu nedenle 2022’nin okurlarımıza ve aziz milletimize huzur, sağlık ve neşe dolu güzel günler getirmesini diliyorum. Yıl boyunca maviliklerde olacak tüm denizcilerimizin pruvası neta, rüzgar kolayına olsun. Esen kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: