Geleceğin projelerine hibe desteği…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/yesil-ve-mavi-donusum-icin-bir-adim-6690098

(30.01.2022)

Hakan Atis

İzmir Kalkınma Ajansı, deniz teknolojilerine yönelik girişimleri desteklemek amacıyla önemli bir adım attı. Sürdürülebilir üretim tekniklerini ve buna yönelik milli teknolojileri yaygınlaştırmaya yönelik projelere 2 milyon TL’ye kadar hibe desteği veriliyor. Son başvuru tarihi 15 Mart 2022. Sakın unutmayın.

Türkiye’de 26 kalkınma ajansı var. Her biri bulundukları bölgenin yanı sıra ülke ekonomisi için can suyu sağlıyor. Bu nedenle onları önemsiyorum ve destekliyorum. Ege’nin incisi İzmir’de deniz ekolojisi ve teknolojileri alanlarında müthiş potansiyele sahip. Bunu keşfeden İZKA, ‘proje sizden, hibe bizden’ diyor. Sözün özü, İzmir Kalkınma Ajansı tarafından ‘Yeşil ve Mavi Dönüşüm Destek Programı’ adı altında yenilikçi ve yerli proje üreten girişimcilere 2 milyon TL’ye kadar hibe desteği sağlanıyor. Başkent kulislerinden edindiğim bilgilere göre yenilik, verimlilik, istihdam ve uluslararası rekabet gücü oluşturacak alanlar, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yurt genelinde yakından takip ediliyor.

İzmir’de bu süreci doğru analiz eden, fırsatları yakalamak için hızlı koşan kentlerin başında geliyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in öncülüğünde yaratılan pozitif iklim, İZKA çalışanlarının yüksek enerjisiyle buluşunca gelecek için umut verici bir iklim oluşuyor. Bu konuda İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in haklarını da teslim etmek gerekiyor.

Hibe başlıkları…

İzmir Kalkınma Ajansı’nın ‘Yeşil ve Mavi Dönüşüm’ başlıklı programı için son başvuru tarihi 15 Mart 2022. Şubat ve Mart aylarının 1 ve 15’nci günleri arasında kurumun resmi web sayfası ‘www.izka.org.tr/ymdp’ adresinden ayrıntılı bilgi edinilebilir. Gelelim proje başlıklarına. Girişimleri ve girişimcileri 2 milyon TL hibe ile destekleyen önemli çalışmayla ilgili başvuru alanları ana hatlarıyla şöyle: Çevreye duyarlı denizcilik teknolojileri, örneğin egzos emisyonlarının azaltılması, enerji verimliliği, elektrik, hidrojen, güneş, rüzgar enerjisi. Tekneler ve yüzer sistemler. Hassas deniz ekosistemlerine sahip bölgeler için yeni teknolojiler.

Örneğin, balık üretim çiftlikleri, kıyı, liman, marina ve açık denizde çöp toplama teknolojileri, denizde yağ toplayıcı sistemler. Gemiler ve deniz yapıları için yenilikçi konseptler. Örneğin, gemi yapımında yüksek dayanıklılığa sahip yeni kompozit malzemeler, çevre dostu (tbt free) ve düşük dirençli (antifouling) boya ve kaplama teknolojileri. Her türlü yüzer yapının hareket kabiliyetini artıran yeni manevra ve sevk sistem teknolojileri. Sensör, otomasyon ve takip teknolojileri. Askeri mühimmatın tespiti için teknolojiler. Akıllı ve tatmin edici onarım sistemleri. Su altı ve üstü takip sistem teknolojileri. Denizden enerji üreten sistemler. Örneğin, deniz suyu, gelgit, akıntı ve dalgalardan elektrik üretme, açık deniz rüzgar çiftlikleri, deniz suyu ve güneş ışığından hidrojen üreten sistemler. İzmir Kalkınma Ajansı, Yeşil ve Mavi Dönüşüm Projesi için 50 milyon TL’lik kaynak ayırmış durumda. Saydığım alanlarda yenilikçi projesi olan girişimciler 232. 489 81 81 no’lu telefondan bilgi talep edebilir. Haftaya pazar dünya devinin zirvesinde ki denizci Türk yöneticiyi sizlere anlatacağım. 30 Ocak’ta yeniden buluşuncaya kadar pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun. Esen kalın.

Yelken…

Türkiye Yelken Federasyonu’nun 2022 programında yer alan ‘Nacra 17 Olimpik Hazırlık Kampı’ başladı. TYF Antrenörü Tara Pachedo gözetiminde Çeşme’de gerçekleştirilen kampta Alican Kaynar ve Beste Kaynakçı, 2024 Paris ve 2028 Los Angeles için şimdiden kolları sıvadı.

Kitap…

Amatör Denizcilik Federasyonu’nun yayınladığı ‘Kısa Mesafe Telsiz El Kitabı’ teknelerde bulunması gereken faydalı bir eser. Denizde haberleşme yeri geldiğinde can kurtarır. Bu nedenle kuralları bilmek ve eksiksiz uygulamak vazgeçilmez bir ilkedir. Tel: 212. 662 64 59

Tarih…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: