Küresel yöneticinin denizcilik tutkusu…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/cagri-kaptanin-denizcilik-tutkusu-6694574

(06.02.2022)

Hakan Atis

Stanton Chase’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgeleri’nden sorumlu liderliğini yapan Çağrı Alkaya için deniz tutkusu farklı bir sevda. Şirketlere üst düzey yönetici arayan, araştırma ve danışmanlık alanlarında 42 ülkede 57 ofisle hizmet veren dünya devinin başarılı yöneticisi yaz aylarını iple çekiyor.

Türk yöneticilerin başarıları onları iş dünyasında küresel ölçekte tercih edilen kişiler haline getiriyor. Bu kervanın kıdemli bir yolcusu olan Çağrı Alkaya’yı farklı kılan özellikleri arasında iyi bir denizci olması da geliyor.

Cahit Külebi’nin dediği gibi İzmir’in denizi kız, kızı deniz, sokakları hem kız hem deniz kokar. Geçtiğimiz kırk yılda önemli oranda betonlaşsa bile günümüzde Akdeniz çanağının en güzel kentleri arasında ilk sıralarda gelir. Bugün tanıtacağım denizci dostum Çağrı Alkaya’da İzmir doğumlu olmasının yanı sıra uluslararası başarılara imza atan üst düzey bir yönetici. Kendi ifadesiyle en önemli özelliği Defne Delfin’in babası olması. Onlar, iş ve eğitim yoğunlukları nedeniyle son yıllarda eskisi kadar sık yelken açamasa bile Defne’nin çocukluğu tekne üstünde geçti denebilir.

Çağrı kaptan da denizcilikle çocukluk yaşlarında tanıştı. Dayısının teknesiyle denize çıktıkları yıllarda kuzeni zıpkınla balık avlarken kendisi şnorkelle pina çıkararak yakınlarına eşlik etti. Mavi sevda bu, hiçbir şeye benzemez. Ömür boyu o tutkunun gönüllü neferi olunur. Stanton Chase ise küresel bir dev. Türkiye’de de oldukça etkin ve güçlü. Dünya’nın 42 ülkesinde, 57 ofisle hizmet veriyor. Bu saygın aileye 2006 yılında Türkiye ofisi kurucu ortağı olarak katılan Çağrı Alkaya, yönetim takımında önemli görevlere sahip. Halen, Londra ofisinde yönetici ortağı ve EMEA (Avrupa-Orta Doğu-Afrika) Bölgesi lideri.

Ege kıyıları favorisi…

Çağrı Alkaya, temel yelken eğitimini uzun yıllar önce Haluk Işındağ’dan aldı. Bunu her zaman memnuniyet duyarak ifade ediyor. Eğitmeniyle gerçekleştirdiği yedi günlük Çeşme-Kos seyahati ise onun için adeta dönüm noktası oldu. 2008’de katıldığı koçluk eğitiminde denizde olma duygusunun kendisi için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördü. Aynı coşkuyu paylaştığı Özlem Berber, Tülin-Yakup İçgören ve Fidel Berber’de her zaman sitayişle söz ettiği denizci dostları arasında yer alıyor. Ayvalık’tan Fethiye’ye uzanan gerdanlık Türkiye’deki gözdesi. Bir de komşu adalar var.  Özellikle Leros ve Marathi. Dimitri ve oğlu Kostas’ın hayat verdiği Leros’ta bulunan ‘To Steki’ fırsat buldukça gittiği yerlerin başında geliyor. İngiltere’de ise ülkenin Güneydoğu bölgesinde yer alan ‘Isle of Wight’ sevdiği bir durak. Deniz tutkusu hayat biçimi olan mavi yürekli dosta ülkemizdeki amatör denizciliği sormamak olur mu ? Yorumu aynen şöyle : ‘’Denize erişim maliyeti yüksek ve külfetli. Marina kültürümüz alışveriş merkezi kültürü ile iç içe. Ekonomik açıdan konaklama amaçlı marinalarımızın sayısı ise az. Denize verilen değer ise olması gerektiği düzeyde değil. Cennet kıyılarımızı maalesef koruyamıyoruz.’’ Değerli okurlar, Çağrı Alkaya’nın görüşlerine gelecek aylarda tekrar değineceğim. Zira alçak gönüllülük yaparak kendisini  ‘çırak’ olarak tanımlasa bile aslında iyi bir denizci. Ayrıca, yurttaşlarımızın iş dünyasının küresel zirvelerinde ne kadar başarılı olduklarını gösteren bir başarı öyküsü. Gelecek hafta Erden Eruç’tan alacağım havadisleri paylaşacağım. 13 Şubat günü yeniden buluşmak dileğiyle pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun. Esen kalın.

Eğitim…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol uyarınca güzel bir uygulama başlatıldı. Denizcilik eğitimi veren ortaöğretim kurumlarına yönelik anlaşma gereğince atölye ve laboratuvarlara sağlanan teknik ekipman ve malzemeler okullara ulaştırılmaya başlandı. Her iki bakanlığı da kutluyorum.

Yarış…

Transquadra’da ülkemizi temsil eden Tolga Pamir ve Sinan Sümer, zorlu yarışın son etabı için Atlantik Okyanusu’na açıldı. OMM Alize Ocean Racing’e başarılar diliyorum. Hava koşulları Tolga ve Sinan’ın kolayına olsun. Yarış 19 Şubat tarihinde Martinik’te son bulacak.

Lezzet…

İzmir veya Bursa çevresinde yelken açmak isteyen deniz tutkunlarının mola yeri genellikle Akhisar olur. Manisa’nın güzel ilçesi köfteleri ve diğer lezzetleri ile mavi seyahatleri daha da keyifli kılar. Geçtiğimiz günlerde yapılan Akhisar Lokantacı, Köfteci ve Tatlıcılar Odası Başkanlığı seçimini Pınar Gören yeniden kazandı. Bildiğim kadarıyla bu alanda Türkiye’nin ilk ve tek kadın başkanı. Kendisine ve yönetimine başarılar diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: