İlklerin hakemi Paris Olimpiyatları’nda…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/ilklerin-hakemi-paris-olimpiyatlarinda-6721680

(20.03.2022)

Hakan Atis

Doğma büyüme Kalamışlı olan Pınar Coşkuner Genç, yaşamını denizlere adamış usta bir yarışçı olmasının yanı sıra uluslararası arenada sözü geçen bir hakem. Sporculuk hayatı kadın yelkencilerimize örnek olacak başarılarla dolu.

Denizlere adanmış örnek bir yaşam. Pınar Coşkuner Genç’i kısaca tanıtmak gerekirse bu cümle yeterli olacaktır. Çünkü usta bir yarışçı olmasının yanı sıra hakemlik alanında da dünya çapında başarılara sahip. Örneğin, 2012 Londra Paralimpik Oyunları, 2014 Nanjing Dünya Gençler Olimpiyatı, 2012 Londra, 2016 Rio ve 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda görev yapmasının yanı sıra Avrupa Yelken Federasyonu’nun ilk kadın Asbaşkanı. Dünya Yelken Federasyonu Geliştirme ve Bölgeler Komitesi’nin de ilk kadın başkanı. Deneyimli isim 2024 yılında Fransa’da gerçekleştirilecek Paris Olimpiyatları’nda da görev yapacak. İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olan Genç, İngilizce, Almanca ve İtalyanca biliyor. Kızı Irmak, annesi gibi iyi bir denizci. Edinburgh Üniversitesi’nde yelken takımının komodorluğunu yapıyor. Ekonomist ve üst düzey yönetici olan eşi Semih Genç ve oğlu Çağlar’da denize adanmış hayatının en büyük destekçileri.

Önemli başarı…

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nın kapısı kendisi için zorlu etapların aşılmasıyla açıldı. Genç, dünya genelinde 200’den fazla yarış yöneticisi (international race officer) yani yelken hakemi arasından seçildi. İlk önce uluslararası yelken hakemleri, olimpik koç ve yelkencilerden oluşan çalışma grubu tarafından aday olarak belirlendi. Daha sonra adı Dünya Yelken Federasyonu Yönetim Kurulu’na bildirildi. Deyim yerinde ise oradan da vize aldı ve seçildi.

Bu nedenle kendisine ilklerin denizcisi demek yanlış olmaz. Çünkü o, Londra, Rio ve Tokyo Olimpiyatları’nda üç kez üst üste görev alan ilk Türk kadın hakemimiz. Başarı yolculuğu günümüzde de devam ediyor. Pınar Coşkuner Genç, 2024 Paris Olimpiyatları’nda Baş Yarış Yöneticiliği yapacak. Böylece bir kez daha dünya spor tarihine geçmiş oldu. Onu hiç şüphesiz çok yoğun bir tempo bekliyor. Parkurlarda görev yapacak uluslararası hakemlerin seçimi, onların yerel mevkidaşları ile iş birliği içinde çalışması, olimpik düzeyde Dünya Yelken Federasyonu’nun sisteminde yarış yönetiminin sağlanması, demirden tekneye kadar her türlü malzemenin belirlenmesi, yarış programlarının hazırlanması, süreçte rolü olacak paydaşlarla toplantıların yapılması, uluslararası jüri ve teknik komite ile uyum içinde çalışılması ilk akla gelenler.

Yoğun program…

Deneyimli isim Paris Olimpiyatları’na kadar formunu korumak için yoğun bir tempo izleyecek. Bulgaristan, İspanya, Almanya, Hollanda ve Türkiye’de gerçekleştirilecek yarışlarda başhakem olarak görev yapacak. Gelecekte ki hedefi Avrupa Yelken Federasyonu’nun başkanlığını üstlenecek ilk kadın ve Türk denizci olmak. Paris’te görev yapacak olmanın onur ve sorumluluğunu taşımaktan mutluluk duyduğunu belirten Genç, düşüncelerini şöyle özetliyor ‘’İleride üst düzey yarışlarda hakemliğe devam etmek ve bu arada yarışmacı yelkenciliği de sürdürmek istiyorum.

Diğer bir hayalim Avrupa Yelken Federasyonu’nun ilk kadın başkanı olmak. Benim yolumdan gitmek isteyen kadınların cinsiyetlerini ne artı ne de eksi olarak görmeleri gerek. Her türlü yarışta ve her türlü görevde yer alarak deyim yerindeyse sürekli olarak ders çalışmalılar. Önlerine çıkacak zorluklardan yılmamalılar. Çünkü hakemliğin cinsiyeti yoktur. Paris Olimpiyatları’nda bana görev verilmesini bekliyordum. Ancak Baş Yarış Sorumlusu yani Başhakemlerin Başhakemi olmak beklentimin üstündeydi. Yanlış bilmiyorsam ülkemizde olduğu gibi dünyada da spor tarihine geçtim. ’’ Pınar Coşkuner Genç’in başarılarını kutluyor, değerli ailesiyle birlikte maviliklerde esenlikler diliyorum. 27 Mart Pazar günü yeniden buluşmak üzere pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun.

Lezzet…

Göcek Ot Yemekleri Festivali, 26 Mart 2022 Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Katılımcıların bir gün öncesine kadar 533. 308 24 53 no’lu telefona bilgi vermesi rica ediliyor. Bu lezzet şöleni saat 10.30’da yöresel ot tanıtma gezisi ile başlayacak. İlerleyen saatlerde şeflerin gösterisiyle renklenecek. Kaçırmayın. Şimdiden afiyet olsun.

Kitap…

İzmir Karşıyakalı usta denizcimiz Özkan Gülkaynak’ın maviliklerle ilgili kitapları başucu kaynağıdır. Dünya seyahatini anlattığı “Özgürlük Hattının Batısına” adlı eseri dördüncü baskısına yaklaşıyor. “Türkiye’nin Karadeniz’i” ise ikinci baskıya hazırlanıyor. Tavsiye ediyorum.

Geri sayım…

Denizcilik camiasının vizyoner isimlerinden Tolga ve Atilla Gökova’nın Hopa’dan İskenderun’a gerçekleştireceği iki kişilik rekor denemesi 1 Mayıs 2022 tarihinde başlayacak. Turkcell Platinum’un ana sponsor olduğu seyir, güneş ve sürdürülebilir enerji kaynakları ile tamamlanacak. Başarılar diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: