Maviliklerin taçsız güzellikleri…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/yazdan-onceki-duraklar-6725642

(27.03.2022)

Hakan Atis

Soğuk geçen kışın ardından baharın müjdecisi olan sıcak havalar yavaş yavaş etkisini göstermeye başlıyor. Hal böyle olunca mavilikler tüm cazibesiyle sizleri çağırıyor. Bu hafta ruhlarımızı tazeleyen güzel mevsimin gözde rotalarında tura çıkacağız.

Ülkemizde amatör denizciliğin ve tekne sahipliğinin yükseliş grafiği çizmesi maviliklere yönelik ilgiyi artırıyor. Bu durum genel olarak sevindirici olmakla birlikte amatör denizciliğin etik kuralları ve kendine özgü disiplin anlayışı penceresinden bakınca farklı bir resim görmekte mümkün. Uzun sözün kısası denizci toplum olabilmek için daha bilinçli olmak zorundayız. Tanrı vergisi şahane kıyılarımızın ve denizlerimizin kıymetini bilmeli, birbirimize daha saygılı olmalıyız. Konu hayli uzun, bu nedenle gelecek yazılarımda tekrar değineceğim. Bugün, bahar aylarında seyir yapılabilecek gözde rotaları paylaşacağım.

Favorisi Gökova…

Hakan Atis & Özkan Gülkaynak

İlk olarak dünya gezgini denizcimiz Özkan Gülkaynak’ın önerilerini aktaracağım. Kendisi seyir yapılabilecek yerlerden önce o bölgelere yönelik hava raporlarının dikkatle izlenmesini ve buna uygun alternatif seyir planları hazırlanmasını tavsiye ediyor. Haklı, çünkü denizin şakası olmuyor. Bahar aylarında Trakya’nın Kırklareli kıyısının muhteşem güzellikler sunduğuna dikkat çeken Özkan Gülkaynak, İğneada sahilini öneriyor. Ancak şu dönemde rüzgar açısından sakin olmayabileceğine de dikkat çekiyor.

Bölgedeki balıkçı barınaklarının bağlama yeri olarak tercih edilebileceğini söylüyor. Özellikle altını çizdiği düşüncesi ise hava dönmeye başlarsa ne yapılacağının en ince ayrıntısına kadar belirlenmiş olması. Yelkenli teknesi Kayıtsız 3 ile gerçekleştirdiği dünya seyahatini ‘Özgürlük Hattının  Batısına’ başlıklı eserinde ayrıntılarıyla aktaran deneyimli denizcimizin Karadeniz’i anlattığı özel bir kitabı daha  var. Keşfedilmeyi bekleyen kıyılarımız için yol gösterecektir. www.kayitsiz.com üzerinden edinebilirsiniz.  Özkan Gülkaynak, bahar aylarında Ege’de özellikle Dikili Bademli ve Ayvalık koylarını öneriyor. Güneydeki favorisi ise Göcek ve Hisarönü.  

Alternatif rotalar…

Osman Atasoy’da Sadun Boro ekolünden gelen, 1992-1997 arasında dünya seyahati gerçekleştiren saygın bir denizcimiz. İlk etapta Seferihisar Sığacık’ta bulunan koyları tavsiye ediyor. Ancak, güneyli havalara açık olduğuna özellikle dikkat çekiyor. Gökliman ‘Kokar’ Koyu yöredeki favorisi. Usta isim Gökova Koyları’nda ise İngiliz Limanı, Langöz, Büyük Çatı, Küçük Çatı, Bekar Liman’dan oluşan rotanın cazip olacağını vurguluyor. Atasoy’un Hisarönü’nde ki yıldızı belli… Bencik Koyu. En önemli uyarısı ise denizin ve havanın değişkenliğine uygun güvenlik ve seyir önlemlerinin eksiksiz alınması. Uzaklar-Atasoylar’ın Dünya Seyahati isimli kitabını Kırmızı Kedi Yayınevi’nden bulabilirsiniz. Tavsiye ediyorum. Denizciliğin büyülü dünyasında diyar diyar gezeceksiniz.

Nereye gidelim ?

Rüya gibi koylarımız ve dantel gibi kıyılarımız söz konusu olunca Ali Boratav’ı hatırlamamak  haksızlık olur. Çünkü, yaşamını maviliklere adamış usta bir denizci ve yazar. Mavi Yolculuk Rehberi-Gökova’dan Kekova’ya Türkiye Kıyıları ve 12 Adalar başlıklı kitabında 450 küçük koy ve mola noktası en ince ayrıntısına kadar anlatılıyor. Mavi rüyaların cenneti  olarak tanımladığı Gökova’dan başlayıp bölgenin diğer yerlerine uzanan harika rotalar çiziyor. Her biri diğerinden cazip.  Dilerseniz Löngöz’den doğuya; Ballısu ve Çiçekli Koyları’na yelken açın, isterseniz Marmaris’ten demir alıp körfezin batısına uzanın. İlk durağınız olarak Bozukkale’yi (Loryma ) haritanızda işaretleyin. Korsan Koyu, Serçe Limanı, Arap Adası ve niceleri mavi görkemleriyle sizlere kucak açacak. Derin bir nefes alın.  Hayatın tadını denizin tuzu ve  rüzgarın sesiyle doyasıya yaşayın. Gidebileceğiniz rotalar o kadar çok ki. Birini yazsam diğerleri boynunu bükecek. En iyisi ‘Mavi Yolculuk Rehberi’ adlı eseri vakit kaybetmeden edinmeniz. Sonrası sizlere kalmış. Lütfen unutmayın, önce tedbir. Mavilikler ihmale gelmez.  3 Nisan Pazar günü yeniden buluşmak üzere esen kalın. Pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: