İngiltere’de bir ay yıldızlı yarışçı…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/ingilterede-bir-ay-yildizli-yarisci-6802789

(07.08.2022)

Hakan Atis

Dünya denizcilik tarihinde söz sahibi olan ülkelerin başında gelen İngiltere’de, Türk genci Çınar Ege Dörtbaş’ın optimist sınıfındaki yükselişi sürüyor. Başarılı yelkenci Danimarka’da sona eren Avrupa Şampiyonası’nda İngiltere adına yarıştı.

Mavi sevdayla tanışması dokuz yıl öncesine dayanıyor. İzmir’de bulunan Ali Rıza Mete (ARM) Urla Yelken Kulübü’nde eğitmenlik yapan Gürbüz ve Aysun Arıkan tarafından keşfedilen Çınar Ege Dörtbaş’ın geleceğe yönelik adımları, annesinin kariyerine İngiltere’de devam etmesiyle hız kazandı. Dünya denizciliğinde söz sahibi olan ada ülkesine üç yıl önce yerleşen genç sporcu, Royal Yachting Association, British Youth  Sailing Team (Kraliyet Yat Birliği-İngiliz Gençliği Yelken Takımı) üyesi oldu. 2019 IOCA Kış Şampiyonası, başta olmak üzere bulduğu her fırsatta kendisini geliştirdi. Kuzey Londra’da bulunan King George Yelken Kulübü’ne kabul edildi. Yaz, kış demeden her gün saatlerce antrenman yaptı. İngiltere’nin göllerinde ve okyanusta tecrübesini artırdı. Sözün özü otoriteler tarafından fark edilmekte gecikmedi. İngiltere Optimist Milli Takım Koçu Steve Irish tarafından Nisan ayında ulusal takım seçmelerine davet edildi. Ülke genelindeki 80 aday arasında 8’nci oldu ve İngiliz Optimist Milli Takımı’na girmeyi başardı.

Önemli adım…

27 Temmuz-5 Ağustos 2022 tarihlerinde Danimarka’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda takımıyla birlikte önemli bir deneyim yaşadı. Yaş sınırı (15) nedeniyle gelecek yıl yelkenciliğin üst basamaklarına tırmanacak olan genç sporcumuza milli takım kampında olduğu için annesinin katkısıyla ulaştım. Çınar Ege, düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:’’Sonderborg’da dünyanın en iyi yelkencileriyle yarışmaktan son derece mutluyum. Benim için yeni ve çok önemli bir deneyim. Öncelikli hedefim elimden gelenin en iyisini yapmak. İngiltere’ye döndükten sonra yelkencilikte kendimi daha da ileri seviyelere taşımayı planlıyorum. Başta ailem olmak üzere bana emek veren İngiliz ve Türk antrenörlerime teşekkür ediyorum.’’

Menajer anne…

Çınar’ın annesi Doç. Dr. Mine Ovacık, oğlunun spor yaşamındaki en büyük destekçisi desem abartmış olmam. İngiltere’deki yelken otoriteleri ve kamuoyu özverili annenin yaklaşımını takdirle karşılıyor. Genç sporcunun sergilediği performanstan gurur duyduğunu belirten Ovacık, özellikle şunların altını çiziyor:’’ Yelken sporu çocukların gelişimine büyük katkı sağlıyor. Çınar’ın Danimarka’da elde edeceği tecrübe skordan daha önemli. Yarışmak bahane, yelken yapmak, doğa, deniz ve rüzgarla iç içe olmak şahane. Çocuğumun bundan keyif aldığını görmek benim için en büyük mutluluk. Çok çalıştı ve halen çok çalışıyor. Onunla gurur duyuyorum.’’ Çınar Ege’nin yolu açık olsun. 21 Ağustos Cumartesi günü yeniden buluşuncaya  kadar pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun.

Lezzet…

Enginar sirkesi, Çeşme’deki denizciler arasında oldukça yaygın. Yörenin enginar profesörü sayılan Ersin Güvercin tarafından doğal yöntemlerle üretiliyor. Şifa ve lezzet kaynağı. İlgi duyanlar 532. 621 20 42 no’lu telefonu arayabilir.

Kitap…

Uzakyol Gemi Kaptanı Uluç Hanhan’ın “İzmir Körfezi Batıkları” isimli eseri önemli bir başucu kaynağı. Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı’nın yayımladığı kitap İzmir Körfezi’nin merak edilen tarihine ışık tutuyor. 1983 yılında aynı liseden mezun olduğum dönem arkadaşımı kutluyorum. Bilgi için: 212. 393 61 30

Seyahat…

Başak Mireli ve Ömer Öcel, geçen ay tekneleri İstanbul’la Gökova Ören Marina’dan demir alarak dünya turuna başladı. Seyahatlerini “İstanbul’dan Mektup Var” başlığı altında bölümler halinde www.milesanddrives.com sitesinde paylaşıyorlar. İlgi duyanlara duyurulur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: