Kuzeyin parlayan yıldızı…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/kuzeyin-parlayan-yildizi-6833653

(02.10.2022)

Hakan Atis

Yelken, kano ve sörf etkinlikleri son yıllarda Ordu’yu ülke genelinde daha da popüler yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler’in deniz sevgisi geleceğin sporcularına bu alanlarda önemli fırsatlar sunuyor.

‘’Kışlaönü’nden sonra deniz kenarında küçük Çeşmeköy… Çam Burnu’ndan itibaren irili ufaklı koylar, plajlar Yasun Burnu’na kadar peşpeşe sıralanmış. Sonra yolumuz Karadeniz’de gördüğümüz en şirin ve güzel barınağa, Yalıköy’e geldi…’’  Karadeniz’i ne zaman özlesem aklıma Sadun Boro’nun satırları gelir. Usta denizcimiz ‘Kısmet’in Dümen Suyunda’ başlıklı eserinde kıyılarımızı öylesine güzel anlatır ki hayran olmamak elde değil. Kuzey deyince önce Ordu’yu anımsarım. O an kendimi Ümit Tokcan’dan Kamil Sönmez’e, Tuğrul Şan’dan Soner Arıca’ya uzanan muhteşem bir yıldız yağmurunun içinde bulurum. Ardından birbirinden güzel koylar ve yemyeşil doğa gelir. Sonrası yürek dolusu coşku. Çünkü denizi böylesine güzel yaşayan bir kentte mutlu olmamak mümkün değil. Bunun bilincinde olan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler, 2020 yılında önemli bir adım atarak Altınordu’da yelken ve kano dallarını kapsayan OBB Su Sporları Eğitim Tesisini kurdu.

Örnek uygulama…

Ardından Gülyalı’da 400 kişilik tribüne sahip foto finiş kameralı, portatif iskeleli ve 300 m kayıkhanesi olan modern su sporları merkezini Karadeniz’e kazandırdı. Dahası teknelerini farklı ülke ve firmalardan almak yerine büyükşehir belediyesinde imal ettirdi. Günümüzde TM armalı 34 optimist, 13 kano, 6 laser ve 15 eğitim kanosundan oluşan geniş filoya sahipler. Barbaros’un torunlarının Ordu sularında yetişmesini hedefleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler, deniz sporlarına yönelik çalışmaları yakından takip ediyor.

Hayata geçirdikleri projelerin maviliklerden daha fazla yararlanılmasına yönelik olduğunu belirten deneyimli siyasetçi şunların altını çiziyor ‘’Yelken ve kano branşlarımız bünyemizde bulunan antrenörlerimiz ve eğitmenlerimiz tarafından ücretsiz olarak sürdürülüyor. Altınordu ile sınırlı kalmadık. Gülyalı, Fatsa ve Ünye’de de gençlerimize her türlü olanağı sunuyoruz. Hatta denize kıyısı olmayan ilçelerimizde bile bayrağımızı dalgalandırıyoruz. Örneğin, Gölköy’de bulunan Ulugöl ve Aybastı’daki Perşembe göletleri ile Mesudiye’deki Topçam barajında su sporlarına yönelik etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar yelkende 422, kanoda 426 sporcuya eğitim verdik.’’

Karadeniz’e açık…

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler

Başta Giresun olmak üzere komşu kentlerden gelen çok sayıda lisanslı sporcuya eğitim verdiklerini belirten Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, sözlerini şöyle sürdürüyor ‘’Yelkencilik kültürünü her yaş grubuna aşılamaya çalışıyoruz. Bünyemizde imal edilen tekneler diğer illerde de rağbet görüyor. Hayata geçirdiğimiz projelerimizle denizden daha fazla istifade etmek ve kentimizi onunla daha da yakınlaştırmak istiyoruz. Bu amaçla Şehit Temel Şimşir vapurunu maviliklerle buluşturduk. 2023 yılı ile birlikte hem yelkende hem de diğer su sporlarında ulusal ve uluslararası birçok yarışmaya ev sahipliği yapacağımıza inanıyoruz. Ordu’da yelken ve kano sporu ile tanışmayan çocuk ve genç kalmayacak sloganı ile yolumuza devam ediyoruz.’’ Karadeniz’in incisinden güzel haberler şimdilik bu kadar. Genç sporcularımızın pruvası neta, rüzgar kolayına olsun. Esen kalın.

Kitap…

Türkiye’nin Karadeniz ve Akdeniz kıyılarını teknelerinizle dolaşmak isterseniz saygı ve rahmetle andığım Sadun Boro’nun ‘Kısmet’in Dümen Suyunda’ başlıklı eseri yol gösterici olacaktır. Adriyatik, İyon Denizi, Kuzey ve Güney Ege Adaları hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olacağınız eseri tavsiye ediyorum. Epona Yayıncılık : 212. 513 03 43

Tekne…

Öyle bir yelkenli ki görenleri hayran bırakıyor. Zarif ve denizci tasarımı, iç ve dış mekanlarında dikkat çeken çizgileriyle öne çıkıyor. Spirit Yachts imzalı yelkenlinin Avrupa ve dünya pazarında adından sıkça söz ettireceğine eminim. 22,1 metre uzunluğunda ve 4.8 metre genişliğindeki göz alıcı tekne sahip olduğu Yanmar 4LV150 motorla güven veriyor. Sözün özü, Spirit 72DH, gelecek yaz maviliklerin yeni kraliçesi olmaya aday.  

Yarışma…

Avrupa’nın en önemli açık deniz turnuvalarından ‘Tuna Masters Teos 2022’ Murat İyriboz ve Elvio Pennetti’nin organizatörlüğünde gerçekleştirildi.  51 teknenin yarıştığı organizasyonun kapanış partisi Teos Marina’da yapıldı. Bu yıl toplam 28 release ( yakalanan balıkların ölçümlendikten sonra zarar görmeden denize bırakılması ) işlemi yapıldı. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’de yarışmaya katılan deneyimli isimler arasında yer aldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: