Tekne hayatı kapı zilini unutturuyor…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/tekne-hayati-kapi-zilini-unutturuyor-6884042

(08.01.2023)

Hakan Atis

Son yıllarda teknelerini evleri haline getiren çiftlere sıkça rastlıyorum. Bu yaşam tarzına özenmemek elde değil. Ancak keyifli yanları olduğu kadar zor tarafları da var.  Su üstünde hayatın püf noktalarını dokuz yıldır teknelerinde yaşayan Gamze ve Kaan Erdem çiftine sordum.

Hayat sürprizlerle dolu. Yeter ki yeniliklere açık olun. Mavilikler bu gerçeği daha çabuk öğretiyor. Kendinizi denizle uyumlu yaşamaya bırakırsanız mutlu olacağınız kesin. Bu elbette kişisel tercih meselesi, böyle düşünmeyenlere de saygı duyuyorum. Ancak, benim yerim de her daim suyun üstü olmalı. Bu nedenle teknelerini 9 yıldır evleri haline getiren ve yaşamlarını 1979 yapımı Najad 34 HR model yelkenlileri Dimple’de geçiren Gamze ve Kaan Erdem’in kapısını çaldım. Teknede tam zamanlı yaşamanın inceliklerini sordum. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler onların Marmaris Netsel Marina’daki  keyifli sohbetlerine katılarak bu mutluluğun sırrına erişebilir. Kaan Erdem, uzun yıllar sigorta sektöründe yöneticilik yaptıktan sonra ‘Buraya kadar’ diyerek emekliliği tercih eden ve 1973 yılında Sadun Boro’nun yelkenlisi Kısmet’te kendisini kucaklayan mavi sevdaya yelken açan usta bir denizci. Bu alanda ki gelişiminde İstanbul Yelken Kulübü’nün, dedesinin ve babasının katkısını içtenlikle dile getiriyor. Eşi tekne yaşamında ki en büyük destekçisi. Uzun yıllar yöneticilik yaptıktan sonra emekli olan ve maviliklere yönelen Gamze Erdem, teknelerine adını veren, onu su üstünde sıcak bir yuva haline getiren iyi bir denizci.

Yeni rotalar…

Erdem çifti, 2023’te evliliklerinin 26’ncı yılını kutlayacak. Buldukları her fırsatta rüzgarın serinliğini, mavinin coşkusunu yaşayacaklar. Profesyonel iş yaşamlarını başarıyla sürdüren ve her ikisi de İstanbul Yelken Kulübü’nde eğitim alan kızlarının yanı sıra damatları da zaman zaman onlara eşlik edecek. Dokuz yıldır teknelerinde yaşayan Gamze ve Kaan Erdem, harita başına oturunca yeni ve uzun rotalara yelken açmayı tercih ediyor. Onlara göre teknede yaşamanın en önemli sırrı denizi sevmek. Peki ya sonra ? Bu sorumu ’’İnsanlara kent yaşamının yorucu temposunun sönümlendiği daha dingin bir ortam sunuyor. Ancak mavi kart uygulaması, marina kiralarının ve elektrik fiyatlarının yüksekliği önemli bir sorun. Bunları göze alanlar için tabiatla iç içe bir yaşam tarzı. Daha kolay sosyalleşiyorsunuz. Hayat tarzınız sade oluyor. Minimal bir yaşama geçtiğinizde aslında ne kadar çok yük taşıdığınızı algılıyorsunuz. Yazları güneş panellerimiz fazlasıyla yetiyor, kış aylarında da zaman zaman elektriği devreye almamız gerekebiliyor. Son hesaplamalara göre bu da 12 saatte 14 TL civarı tüketim demek. Bulunduğumuz marinada su ücretsiz. Dolayısı ile bu konuda şanlısıyız. Karada ki aylık giderler,  aidatlar, doğalgaz, vb ne tutuyor bilgi sahibi, değiliz. Ancak karada kiracı olsa idik maliyetimiz daha fazla olurdu. Teknemizde dizel ısıtıcımız var. Geçen sene aylık mazot sarfiyatımız 44 TL tutmuştu’’ diyerek yanıtlıyorlar.

Yaşam alanı…

Teknelerini gıda, yedek parça, giyim kuşam, gerekli araç gereçler vs için verimli kullanmayı öğrendiklerini ve Dimple’nin sağladığı alanda gönüllerince yaşadıklarını vurgulayan Erdem çifti şunların da altını çiziyor:’’ Tekne hayatında eşler arasında uyum ve kendine yetebilme becerisi olmalı. Ayrıca küçük bir mekanda çiftlerin mutlaka hobileri olmalı. Bize göre çok büyük teknelere gerek yok. Fiziki gücünüzle kontrol edebileceğiniz ve mali düzeyinizle ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz tekne her zaman idealdir. 34-40 feet arası bu nedenle uygundur. Günü birlik misafirlerimizi rahatlıkla ağırlayabiliyoruz. Yatılı konuklarımız için de 2 kişilik kıç kamarayı tahsis ediyoruz. Şunu da vurgulamak istiyoruz, ülkemizin çok özel bir coğrafyası var. Ne yazık ki kıymeti bilinmiyor. Denizcilik eğitimi ilkokuldan itibaren müfredata girmeli. Karar vericilerin de deniz sporları ve amatör denizcilikten gelmesi Türkiye’ye ciddi fayda sağlar.’’ Gamze ve Kaan Erdem’e mavi yaşamlarında aile bireyleriyle birlikte mutluluklar diliyorum. Gelecek yazıya kadar pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun. Esen kalın.

Kitap…

Her biri alanında uzman olan on bilim insanımızın hazırladığı ‘Yaşayan Deniz’ adlı önemli araştırma Naviga tarafından yayımlandı. Denizlerimizdeki doğal yaşam örtüsünü ve canlıları tüm ayrıntılarıyla gün ışığına çıkaran eserin editörlüğü Şükran Cirik, Tahsin Ceylan ve Barış Akçalı tarafından gerçekleştirildi. Yaşayan Deniz, İlknur Ak, Barış Akçalı, Eren Akçiçek, Hüseyin Arıkan, Tahsin Ceylan, Sema Cirik, Şükran Cirik, Güner Ergün, Gülden Atkın Gençoğlu, Bülent Gözcelioğlu ve Harun Güçlüsoy’un imzasını taşıyor.

Geri sayım…

Kıyılarımızı dünyaya tanıtmak için 2021 yılından bu yana solo ve ikili olarak Hopa’dan İskenderun’a rekor sürede seyirler gerçekleştiren Tolga Pamir, bir kez daha kolları sıvadı. Profesyonel denizcilik kariyerini Fransa’da sürdüren usta yelkencimiz yıl içinde 2’si kadın, 2’si erkek 4 genç yelkenci ile aynı rotayı yeniden aşacak. Yarınlarımız gençlerimizdir diyen Tolga Pamir’e ulaşmak isteyen mavi yürekliler www.tolgapamir.net üzerinden iletişim kurabilir.

Tekne…

Tezmarin, Cryptom Bosphorus Boat Show’da Arcadia Sherpa 60’ın Türkiye tanıtımını başarıyla gerçekleştirdi. Güvertesindeki geniş yaşam sahasıyla dikkat çeken modelin Sky Lounge alanı motor yat sahiplerinin isteklerine göre kapalı veya açık güverteye dönüştürülebiliyor. Modern ve güzel çizgilere sahip modeli Türkiye’ye getiren Ralf Tezman, gördükleri ilgiden memnun olduklarını vurguluyor. Tezmarin ekibine başarılı ve bol kazançlı bir yıl diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: