Kutup yıldızına son mektup…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/kutup-yildizina-son-mektup-6903702

(15.02.2023)

Hakan Atis

Kurtuluş Savaşı’nı kazanmış yorgun ama onurlu bir millet Atası’nın yolunu izleyip nasıl büyük başarılara imza attı ise ekonomi dünyamızda yenilikçiliğini örnek aldığı kutup yıldızı sayesinde birçok sektör de ilklerle tanıştı. Onun ufkun ötesini gören vizyonu her zaman hayranlık uyandırdı. Örnek alındı. Bu durum 1950’lerde başladı. Dünyayı sarsan siyasi ve ekonomik kriz dönemlerinde de devam etti. Günümüzde binlerce kişiye iş sağlayan, bulunduğu sektörlerde lider olan, güçlü kurumsal yapısı ve temsil ettiği değerlerle ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayan Yaşar Topluluğu işte böyle doğdu.

Bu büyük başarının mimarı olan Türkiye sevdalısı Selçuk Yaşar’ı önceki gün dualarımızla sonsuzluğa uğurladık. Yıldızlar yoldaşı olsun. Bu satırlar kendisiyle uzun yıllar çalışmış olmanın kıvancını yaşayan, hayat okulunda liderlik ettiği binlerce kişilik büyük ailenin ferdi olmakla gurur duyan İzmirli bir gazetecinin son mektubudur. Ancak veda değildir. Çünkü, Selçuk Bey’in görüşleri hayatımız boyunca bizlere yol göstermeye devam edecek. Önceki gün gerçekleştirilen ebediyete uğurlama töreninde cami avlusunu dolduran vefalı kalabalık bunun somut örneğidir. Orada her yaştan ve sosyal sınıftan insan vardı.

Hakan Atis, Selçuk Yaşar ile Yaşar Üniversitesi’nde

Vatan sevgisiyle kucakladı…

Türkiye’nin çeşitli kentlerinde konuşmacı olarak davet edildiğim toplantılarda Selçuk Bey’den mutlaka söz ediyorum. Boya, gıda, turizm ve enerji sektörleri başta olmak üzere ülkemize birçok alanda ilkleri kazandıran duayen sanayicimiz olmasının yanı sıra yaşamının her evresinde ülkesini düşünen ay yıldız yürekli bir kişi olduğunu özellikle anlatıyorum. Selçuk Yaşar, Türkiye’ye boyadan gıdaya, turizmden enerjiye uzanan birçok sektörde ilkleri kazandırmasının yanı sıra TÜSİAD başta olmak üzere ESİAD, BOSAD, SETBİR gibi onlarca sivil toplum kuruluşunun hayata geçirilmesine de liderlik etmiştir. Ülkemizi yenilikçi fikirleri ve memleket sevdasıyla kucaklamış, hayatı boyunca yurdu için üretmeye, yaratmaya devam etmiştir.

Benzersiz bir hayat okulu…

Gazeteciliğe 1983 yılında başladım. Aradan geçen 40 yılda İzmir’de üç büyük ulusal TV kanalının bürosunu kurdum. Show TV’de Ankara Temsilciliği, Sabah-Yeni Asır TV Grubu’nda Genel Müdürlük yaptım. Özetle yurt içinde ve dışında sıcak haberden hiç kopmadım. Halen o dünyanın içindeyim. Beni tanıyanlar iyi bilir. Amacım, bu satırlarla kendime paye çıkarmak değil. O tarz çiğ tavırlardan hoşlanmam. Bunları sadece önemli bulduğum bir noktanın altını çizmek için ifade ediyorum.

Gazetecilik mesleğinde geçirdiğim 40 yılda merhum Vehbi Koç’u ve rahmetli Sakıp Sabancı’yı tanıma mutluluğuna eriştim. Onlarla röportajlar yaptım, özel sohbetlerinde bulundum. Sonrasında hayat beni ne mutlu ki Selçuk Bey’le buluşturdu. Birlikte çalıştığımız uzun yıllar boyunca ilklerin öncüsü olan sanayicimizin Türkiye için ne kadar önemli olduğunu yakından gördüm. Selçuk Bey, gerçekten ufuk açıcı ve öğretici benzersiz bir hayat okuluydu.

Devlet Üstün Hizmet Madalyası…

1997 yılında ülkesine yaptığı hizmetler nedeniyle Devlet Üstün Hizmet Madalyası’na layık görülen saygın sanayicimiz, bana 3 Haziran 2005 tarihinde imzalayıp armağan ettiği ‘Hayatım’ isimli kitabında ‘Tarihi anlamayan, geçmişi bilmeyen ve tecrübeden ders almayan insanlar geleceklerini iyi hazırlayamazlar’ sözüyle aslında ülkemiz için yol haritası çizmiştir. Bu nedenle Selçuk Bey’i birkaç yazı veya konuşmayla anlatabilmek mümkün değil. İş dünyamız ne yazık ki son derece değerli bir büyüğünü yitirdi.

Aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Kurduğu ve iştirakleriyle ülkemizde ilklerin odak noktası yaptığı Yaşar Holding, Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Yaşar ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı’nın liderliğinde geleceğe başarılı adımlarla yürümektedir. Her zaman farklı bir önem verdiği Yaşar Üniversitesi ise Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı’nın liderliğinde aynı yolda gururla ilerlemektedir. Bu nedenle zaman takvimlerde eskise, mevsimler değişse, yıllar geçse bile kutup yıldızımız gökyüzünde parlamaya ve hepimize yol göstermeye devam edecektir.

Türkiye sizi unutmayacak…

Sizi her zaman saygı, hayranlık, özlem ve rahmetle anacağım Selçuk Bey… Kızım Ezgi ve oğlum Ege, onlara nasihat ettiğiniz gibi iyi eğitim aldılar. Tıpkı topluluğunuzu daha da ileriye taşıyacak olan ve her biri gurur kaynağınız kıymetli torunlarınız gibi ülkeleri için çalışmaya, üretmeye ve Atatürk’ün izinde yorulmadan yürümeye söz vererek hayat yolunda ilerlemeye başladılar. Bu nedenle siz sadece benim değil evlatlarımın da her zaman ilham kaynağı olacaksınız.

Değerli okurlar, bugün meslek hayatımın en zor yazısını yazıyorum. Ne yazık ki kalemim kurşun gibi ağır, içim hüzün dolu. Yüreğim simsiyah. Bu nedenle noktalamak istiyorum. Selçuk Bey’in saygıdeğer eşi Zuhal Yaşar başta olmak üzere değerli evlatları Feyhan Yaşar ve İdil Yiğitbaşı ile tüm aile fertlerine, çalışanlarına ve yol göstericiliği ile yaşamlarına dokunduğu on binlerce kişiye başsağlığı diliyorum. Türkiye sizi unutmayacak Selçuk Bey. Mekanınız cennet olsun. Gökyüzünde kutup yıldızını her görüşümde sizi kalpten selamlayacağım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: