‘‘Teknede bir hayat kurduk’’…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/teknede-bir-hayat-kurduk-6947216

(14.05.2023)

Hakan Atis

Son yıllarda teknede yaşamı benimseyen ailelere ülkemizde de sıkça rastlanıyor. Gökhan ve Aslı Çatalkaya da yılın büyük bölümünü Seferihisar Teos Marina’da bulunan motor yatlarında geçiriyor

Karanın bitip denizin başladığı kentlere ne zaman yolum düşse mavilikleri gördüğüm an Nazım Hikmet’in Abidin Dino’ya yönelttiği soru aklıma gelir. Dizelerin büyük ustası, “Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?” diyerek, denizcilerin rüyasını tek bir cümlede anlatmış derim. Hasreti mavi olanlar için durum gerçekten böyledir. Denizcilere göre mutluluğun resmi enginlere kavuştukları an yapılmış demektir. Tıpkı Aslı ve Gökhan Çatalkaya çiftinde olduğu gibi. Onlar, kızları Su (6) ve oğulları Sarp (14) ile yılın büyük bölümünü teknelerinde geçiren mutlu bir çift. Şu günlerde tatlı bir heyecan içindeler. Sezon sonunda motoryatlarını satıp daha büyük ve yelkenli bir tekneye geçmeyi hedefliyorlar. Araştırmalarını bu doğrultuda sürdürüyorlar. Gayeleri maviliklerde daha uzun süre kalmak. 

Yaz planı Ege turu…

İş dünyasının moda deyimiyle her ikisi de beyaz yakalı yönetici olan Gökhan ve Aslı Çatalkaya, mavi sevdayı yaşayarak öğrenen, denizi Bodrum-Didim-Seferihisar rotasında gönüllerince yaşayan bir çift. Onları bu hayat tarzına yönelten olay hakikaten ilginç. 2021 yılında Kurban Bayramı tatiline çıkmaya karar veren, ancak rezervasyon arayışları son dakikaya kalınca otellerde yer bulamadıkları için güneye inen Gökhan ve Aslı, kendilerini Marmaris Yat Limanı’nın önünde bulmuş. Deyim yerindeyse ayakları maviliğe ve teknelere doğru sürüklemiş onları. Ardından vakit kaybetmeden bütçelerine uygun tekne arayışına başlamışlar. Bu dilekleri iki hafta içinde gerçekleşmiş ve ilk tekneleri “Nauta 6.80”e Bodrum’da kavuşmuşlar. İlk üç ay bağlama yeri, tekne hayatı gibi konularla uğraşan Aslı ve Gökhan, hayli hızlı yol almış desem abartmış olmam. Çünkü şu dönemde kullandıkları “Sancak SVT 7.20” üçüncü tekneleri.

Onlar bu yaz Ege Adaları turuna çıkmayı planlıyor. Şu günlerde ilk durağı Samos olacak rotaya hazırlanan genç çifti, Teos Marina’da ziyaret ettim. Teknelerinin havuzluğunda keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Çatalkaya çifti, amatör denizcilerin çoğu gibi marina ücretlerinin yüksekliğine dikkati çekiyor. İşin maliyet boyutu elbette önemli. Bunun altını çizen mavi yürekli dostlar, şunları vurguluyor: “Tekne hayatında mutfak masrafı ev ile neredeyse aynı seviyede. Benzin tüketimi ise rota tercihine göre değişiklik gösteriyor. Bizim teknemiz ekonomik seyirde 200 HP motorla saatte 6 mil yol alabiliyor ve 6 litre benzin tüketiyor. Ancak teknelerin yıllık bakım maliyetleri, karaya çekme, denize atma, boya, servis vs eklendiği zaman elbette değişiyor. Bizim aylık harcamamız her şey dâhil 10 ile 15 bin lira arasında. Kendimize denizde keyifli bir hayat kurduk ve hepimiz çok mutluyuz. Bu nedenle sezon dışında da her fırsatta teknemize koşuyoruz. Çocuklarımız bu düzene alıştı ve benimsedi. Geçen sene bizim için amatör denizciliği ve tekne yaşamını pekiştirdiğimiz, eksiklerimizi tecrübe edinerek giderdiğimiz verimli bir yıl oldu. Deneyimlerimizi YouTube kanalımızda paylaşıyoruz ve bundan mutluluk duyuyoruz. Tekne yaşamına ve amatör denizciliğe ilgi duyanlara ilk tavsiyemiz referansları iyi olan bir kurumda eğitim almaları. Ardından ihtiyaçlarına uygun tekne modelini belirlemeleri. Sonrası maviliklerde kendiliğinden gelişiyor zaten.”

Masallarda söylendiği gibi onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine. Tüm denizcilerimizin pruvası neta, rüzgâr kolayına olsun. Esen kalın.

Kitap…

Denizcilik camiasında “Hocaların Hocası” olarak bilinen Cumhur Gökova, 40 yaşından sonra Atlantik’i geçmek isteyenler için görüşlerini paylaştı. Koray Varol’un soru-yanıt yöntemiyle hazırladığı önemli başucu kaynağı, Naviga’nın mayıs sayısında okurlara sunuldu. Usta denizcinin tavsiyeleri yüreğinde okyanus ateşi olanlar için biçilmiş kaftan. Tavsiye ediyorum.

Yenilik…

Hisarönü Orhaniye’de bulunan Palmiye Marina, yat sahiplerine sunduğu yeni hizmetle beğeni topluyor. Tekne sahipleri karada yapacakları alışveriş için iskele uygun ise bir saate kadar ücretsiz bağlanabiliyor. Böylece kıyıda bot bırakma stresi yaşanmıyor. Butik marinanın hizmetinden yararlanmak isteyenler (532) 739 16 06 no.lu telefonu arayabilir.

Tekne…

Makai Yacht, Türkiye’deki satışları için BGS Marin ile anlaştı. Firmanın dikkat çeken modeli M37’nin bu yaz kıyılarımızda da popüler olması bekleniyor. Geniş kokpiti, hava kaydırmalı gövde tasarımı, yakıt tasarrufu ve 38 knot sürat performansı ile dikkatleri çeken M37’nin çift kamaralı “Open Top” modeli de bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: