Uzaklar için alıştırma turları…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/uzaklar-icin-alistirma-turlari-6625392

(24.10.2021)

Hakan Atis

Maviliklere açılıp dünya seyahati yapmak her denizcinin hayalidir. Alim ve Hattaya Sür çifti, katamaranları “My Chance” ile bunu gerçekleştirmiş şanslı kişilerden. “İnsanın hayat arkadaşı hayal arkadaşı olmalıdır” diyen Alim Sür, dünya seyahatine iyi hazırlanılması gerektiğini belirterek sürecin inceliklerini paylaştı.

Alim Sür ve eşi Hattaya Sür

Alim Sür, 19 yaşındayken, kardeşi Naim ve arkadaşları Ali Aytar ile 4.5 metrelik motorsuz sandallarıyla Marmaris’ten İstanbul’a kürek ve yelkenle yol alan, yıllar içinde Sadun ve Oda Boro’nun amatör denizcilerimizin yüreğine kor ateş gibi düşürdüğü dünya seyahatini gerçekleştiren bir usta. 2003 yılında eşi Hattaya Sür ile dünya seyahatine çıkan Alim Kaptan’a sürecin perde arkasını sordum. Çünkü denizci dostlarımın birçoğu mavi düşler atlasının sayfalarında gezmenin hayalini kuruyor.

Tekne seçiminden önce dünya seyahatinin nasıl yapılacağının belirlenmesi gerektiğini anlatan deneyimli isim şunların altını çiziyor: “Dünya seyahati bana göre uzun yola uyumlu, yetenekli bir çift olarak yapılmalıdır. Bu kişiler yeteneklerine göre aralarında iş bölümü yapmalıdır. Manevra, demir atma, navigasyon, motor bakımı, sağlık bilgileri, ilk yardım ve haberleşme bunlardan bazılarıdır.

Sadun Boro ile Okluk koyunda.

Örneğin, gece vardiyalarında birine zor gelen saatler diğeri için uygun olabilir. Üç saati geçmeyen vardiyalar buna göre ayarlanabilir. Güvenlik kurallarına dikkat edilmelidir. Emniyet kemersiz güverteye çıkılmamalıdır. Tekne seçimi rota belirlenmesinden sonra gelir. Klasik batı rotası çoğu denizcinin tercihidir. Ülkemizde ilk kez dünya seyahati gerçekleştiren Sadun ve Oda Boro’nun izlediği rota budur. Tekne ile uzun yola çıkmadan önce Akdeniz’de alıştırma turları yapılması da rahatlık sağlayacaktır.”

Tekne seçiminde nelere dikkat edilmeli ?

Dünya seyahatine çıkılacak teknenin tek veya çift gövdeli olmasının kişilerin tercihine bağlı olduğunu belirten Alim Sür, önerilerini şöyle sıralıyor: “Bunu bütçe belirler. Uzun yıllar içinde yaşayacağınız teknenin kullanım alanı elbette ki önemlidir. Bu nedenle katamaranlar tercih nedenidir. Ayrıca sığ sularda seyir imkânı, denge ve hız unsuru yabana atılmayacak avantajlarıdır. Bütçe buna el vermiyorsa sağlam tek gövdeli bir tekneyle bu hayal gerçekleştirilebilir. Teknenin yaşı değil kondisyonu önemlidir.

Uzun yola çıkmadan önce tekne baştan aşağı amaca uygun olarak hazırlanmalıdır. Su yapıcı ve güneş paneli yol boyunca rahatlatıcı olacaktır. Servis botu alüminyum veya fiber tabanlı seçilmeli, hafif olmalıdır. Dalgalı sahillere çıkarken iki kişi rahatlıkla kıyıya çekebilmelidir. AIS alıcı-verici mutlaka taktırılmalıdır. Tetanos, sarıhumma vb gibi aşılar önceden yaptırılmalı, aşı karneleri hazır bulundurulmalıdır. Yol boyunca http://www.noonsite.com üzerinden bilgiler tazelenebilir. İşin mali boyutu ise aylık minimum bin dolar ve üstüdür.

Rotalar için ideal zamanlar

Klasik batı rotasında Schengen vizesi, Fransız adaları için oralara özel vizeleri almak gerekiyor. Alim Sür, ABC (Aruba, Bonaire, Curaçao) için Hollanda adalar vizesi alınması gerektiğine dikkati çekiyor. Ayrıca Avustralya, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Endonezya vizelerinin bir önceki ülkede alınmasını öneriyor.

Türkiye’den dünya turuna çıkılacak ideal zamanın ağustos sonu, eylül başı olduğunun altını çiziyor. Kanarya Adaları-Atlantik seyrinin aralık ayında yapılmasını öneriyor. Panama’dan Pasifik geçişi için şubat, Tayland veya Malezya’dan Hint Okyanusu’nu geçmek için de aralık-ocak aylarını tavsiye ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: